Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Zaburzenia miesiączkowania objawem zbliżającej się menopauzy

Zobacz artykuły na temat:menopauzamacicamiesiączkakrwawienie
Perimenopauza jest to ważny okres w życiu kobiety wiążący się z ustaniem czynności jajnika, utratą płodności oraz zaburzeniami psychosomatycznymi. Jest to czas, w którym zmiany rytmu miesiączkowania mogą zaniepokoić kobietę, albo przygotować ją do nadchodzącej menopauzy.

www.sxc.hu

Menopauza jest to ostatnie krwawienie miesiączkowe w życiu kobiety, po którym przez 12 miesięcy miesiączka już nie występuje. Rozpoznanie takie stawiane jest więc retrospektywnie. Średni wiek wystąpienia menopauzy wynosi ok. 51 lat. 

Okres obejmujący kilka lat poprzedzających menopauzę oraz jeden rok po menopauzie nazywany jest perimenopauzą (okres okołomenopauzalny, „klimakterium”, „przekwitanie”).

Nie określono dokładnie początku perimenopauzy. Większość autorów przyjmuje okres 3-4 lat przed ostatnią miesiączką jako okres okołomenopauzalny w życiu kobiety, choć zdarzają się także osoby twierdzące, iż jest to 5 lat. Niemniej jednak, jest to czas „starzenia się” jajników. W związku z tym może dochodzić do nieprawidłowych krwawień miesiączkowych.

Przyjmują one postać:

Polecamy: Endometrioza - co to za choroba?

Rzadkie miesiaczkowanie (oligomenorrhoea)

Cykl trwa dłużej niż 31 dni. Nasilenie krwawienia miesiączkowego może być zarówno bardziej skąpe jak i bardziej obfite. Zaburzenie to łączy się z brakiem jajeczkowania, a także z nieregularnością występowania jajeczkowań, co charakterystyczne jest dla perimenopauzy.

Częste miesiączki

Cykl trwa krócej niż 24 dni. Skrócenie cyklu następuje głównie kosztem fazy pomiesiączkowej, a średni czas skrócenia cyklu to 3 dni. U części kobiet zmianom rytmu miesiączkowania towarzyszą krwawienia i krwotoki z macicy niezwiązane z miesiączkowaniem oraz występujące w czasie miesiączki. Krwawienia te, nazywane czynnościowymi, spowodowane są rozrostem endometrium (błona śluzowa macicy) z powodu przetrwania pęcherzyka jajnikowego. Przewlekłe krwawienia czynnościowe – trwające ponad 7 dni – szczególnie często występują w ostatnim roku przed menopauzą. Nazwano je krwawieniami klimakterycznymi. 

Pomimo tego, że przewlekłe krwawienia klimakteryczne ściśle kojarzy się z menopauzą, nie oznacza to jednak, że zawsze jest to krwawienie nieszkodliwe. Dopóki nie zostały wykluczone przyczyny organiczne krwawienia np. polipy, mięśniaki czy rak, nigdy z pewnością nie można postawić takiego rozpoznania.

Polecamy: Niepokojące objawy w przebiegu miesiączki

Leczenie zaburzeń miesiączkowania zależy od podejrzewanej etiologii. W przypadku przewlekłych krwawień można podjąć próbę leczenia farmakologicznego, ale gdy w przeciągu 48-72 godzin nie nastąpi poprawa należy przeprowadzić wyłyżeczkowanie jamy macicy. Jeśli chodzi natomiast o zaburzenia częstości krwawień to nie należy podejmować żadnych działań, gdyż zmiany te są objawem „starzenia się” jajników


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 18
dodano: 15:12 2016-05-27 przez: ~gość (93.174.*.*)
Moim zdaniem jesli to własnie tylko mozliwe to powinnysmy w jakiś sposób wspomóc sie własnie takimi srodkami o których piszecie.
dodano: 23:48 2016-05-24 przez: ~gość (77.253.*.*)
U mnie podobnie :) Wiadomo na wszystko potrzeba czasu brałam jedną dziennie myślałam że taka saszetka nic nie zdziała ale jednak teraz staramy się na nowo o dzidziusia mam nadzieje że teraz nam się uda:)A co do smaku to bardzo dobry pomarańczowy, nie miałam problemu z wypiciem.
dodano: 23:19 2016-05-24 przez: ~gość (213.241.*.*)
Po trzech miesiącach mój okres już się uregulował :)
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter