Ultrasonografia i mammografia – dwa ważne badania

USG i mammografia to jedyne badania, które pozwalają na wykrycie zmian rakowych w obrębie kobiecych piersi we wczesnych fazach rozwojowych choroby
Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa dotykająca kobiety - 12 tysięcy zachorowań na rok w Polsce! Przed 30. rokiem życia powinnaś wykonać ultrasonografię (USG) piersi, po 40. roku życia – mammografię. To obowiązkowa profilaktyka!
/ 04.01.2011 15:39
USG i mammografia to jedyne badania, które pozwalają na wykrycie zmian rakowych w obrębie kobiecych piersi we wczesnych fazach rozwojowych choroby

Rak gruczołu piersiowego jest nowotworem o długiej fazie przedklinicznej i zazwyczaj objawia się po latach utajonego wzrostu. Najwięcej zachorowań obserwuje się u kobiet między 50-tym a 70-tym rokiem życia. Problem jednak dotyczy wszystkich kobiet, nawet tych po 20-tym roku życia. Pamiętajmy przy tym, że prawdopodobieństwo wystąpienia raka rośnie z wiekiem, dlatego tak ważne są badania zarówno USG, jak i mammografia, które obrazowo pokazują, że w piersiach nie ma dostrzegalnych zmian patologicznych - mówi ginekolog-położnik Krzysztof Bereza z Centrum Medycznego Scanmed Multimedis w Krakowie. 

Wyprzedzić chorobę

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Szczególnie ważne jest to w przypadku profilaktyki nowotworów. Ultrasonograficzne badanie piersi jest wskazane dla kobiet młodych - wynika to głównie z budowy ich piersi. Obok mammografii, USG to jedyne badanie, które pozwala na wykrycie zmian rakowych w obrębie kobiecych piersi we wczesnych fazach rozwojowych choroby. Bardzo ważne jest to, by każda kobieta do 30-tego roku życia zrobiła sobie USG piersi. Jest to badanie, do którego pacjentka nie musi się przygotowywać i należy je przeprowadzić w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego. Badanie przy pomocy ultradźwięków jest nieszkodliwe dla zdrowia, nie ma przeciwwskazań!

Czytaj też: Badanie piersi - nic prostszego

Mammografia, przeznaczona dla kobiet starszych. Badanie pozwala wykryć nawet bardzo małe zmiany w piersiach. Piersi kobiet po 40-tym roku życia zbudowane są w przewadze z tkanki tłuszczowej, a w niej promienie rentgenowskie lepiej ukazują wszelkie zmiany. 

Podczas badania mammograficznego zauważa się zmiany, które w okresie dwóch lat mogą się przemienić w wyczuwalnego dotykiem guzka. Guz ten może oznaczać chorobę nowotworową, zatem mammografia to nieoceniony sposób wczesnego wykrywania zmian nowotworowych piersi. Guz wcześnie wykryty ma zazwyczaj małe rozmiary, a im mniejszy, tym mniejsze prawdopodobieństwo istnienia przerzutów. Odpowiednio prowadzona profilaktyka pozwala na wczesne wykrycie guza i wdrożenie odpowiedniego leczenia, często pozwalającego zachować pierś. 

Genetyczne obciążenie

Rak piersi uwarunkowany genetycznie jest wynikiem mutacji genów BRCA1 i BRCA2 oraz innych mutacji rodzinnych. Kobiety, których bliskie krewniaczki chorowały na nowotwór piersi, powinny zdecydować się na szczególną profilaktykę w tym zakresie. Prawdopodobieństwo zachorowania kobiety, której mama lub siostra miała raka piersi przed 40 rokiem życia wynosi od 25% do 50%.

Polecamy: Test na nowotwór - gdy podejrzewasz geny

Karm dziecko piersią

Karmienie piersią ma znaczenie ochronne przed rakiem piersi. Fakt ten działa zatem nie tylko na korzyść dziecka, ale i matki. Badania wykazały, że ryzyko zachorowania na raka piersi jest znacznie mniejsze u kobiet, które karmiły piersią zwłaszcza przed 35 rokiem życia. Doradzam zatem młodym mamom, by karmiły piersią choć przez kilka miesięcy dla zmniejszenia ryzyka zachorowania w przyszłości na raka piersi - komentuje ginekolog-położnik Krzysztof Bereza.

Od 10 stycznia w szpitalu św. Rafała w Krakowie przy ul. Bochanka 12, będzie można zrobić bezpłatnie mammografię. Badanie bezpłatne finansowane ze środków NFZ skierowane jest do kobiet w wieku 50-69. Rejestrować można się od dziś pod numerem 12 370 26 01. Więcej szczegółów na www.multimedis.pl

Źródło: Informacja prasowa

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA