Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Test ciążowy - jak odczytać wynik?

Zobacz artykuły na temat:ciążanoworodekmacicabadanie
Czy wiesz na jakiej zasadzie działa domowy test ciążowy i jak odczytać jego wynik? Przeczytaj, jak prawidłowo odczytać wynik testu ciążowego, aby był wiarygodny.

Ciąża

Domowe testy ciążowe wykrywają w moczu kobiety obecność hormonu produkowanego przez płód od czasu zagnieżdżania się w ścianie macicy. Ten hormon to beta-hCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa). Poza ciążą nie jest obecny w organizmie kobiety (z wyjątkiem rzadkich przypadków nowotworów narządu rodnego). Żadne pokarmy czy leki nie mogą wpłynąć na wyniki testu ciążowego.

Przed wykonaniem badania należy zadbać o to aby, test był wiarygodny. Żeby tak się stało trzeba go przeprowadzić w odpowiednim czasie, czyli najwcześniej w terminie spodziewanej miesiączki lub przy nieregularnych cyklach 14 dni po stosunku. Następnie należy go wykonać w odpowiedni sposób (zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce). Dopiero gdy te warunki zostaną spełnione można odczytać wynik.

Polecamy: Toksoplazmoza w czasie ciąży

Na rynku dostępne są 3 rodzaje testów ciążowych (strumieniowe, paskowe i płytkowe), które nieznacznie różnią się między sobą wyglądem i metodą wykonywania. Jednak generalna zasada odczytywania wyniku jest taka sama.

Najpierw należy sprawdzić czy test ciążowy został przeprowadzony prawidłowo.

Czy test został wykonany prawidłowo?

Jeżeli badanie było przeprowadzone w odpowiedni sposób, na teście powinna być widoczna linia w tzw. obszarze kontrolnym. W testach płytkowych i strumieniowych w przy okienku odczytu przeważnie widnieją literki C i T oznaczające obszar kontrolny (C) i obszar testowy (T). W testach paskowych zwykle nie ma tych oznaczeń, ale w ulotce znajduje się informacja, w którym miejscu powinna pojawić się linia kontrolna (przeważnie na górze pola odczytu).

Jeżeli na teście nie jest widoczna żadna linia lub linia znajduje się w obszarze testowym okienka odczytu, test jest nieważny. Taki wynik oznacza, że badanie zostało źle wykonane. Najprawdopodobniej użyto zbyt małej ilości moczu. W takiej sytuacji należy zrobić kolejny test ciążowy.

Brak ciąży

Jeżeli jesteśmy pewni, że test ciążowy został przeprowadzony prawidłowo, kolej na odczytanie wyniku. Jeżeli w polu odczytu znajduje się tylko jedna linia w obszarze kontrolnym, test jest negatywny. Oznacza, że nie doszło do ciąży.

Ciąża

Jeżeli na teście widoczne są dwie linie (w obszarze kontrolnym i testowym) oznacza to, że badanie było wykonane prawidłowo i jesteś w ciąży. Wynik uznaje się za dodatni, nawet gdy druga kreska jest słabo widoczna.

Polecamy: Profilaktyka zakażeń pochwy


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 28
dodano: 10:22 2016-01-30 przez: ~gość (82.160.*.*)
Witam panie zrobiłam test ciążowy na strumieniowym wyszło mi c co to oznacza proszę mi odpowiedzieć na moje pytanie
dodano: 20:21 2016-01-04 przez: ~gość (89.79.*.*)
Witam a jeśli mam dwie kreski wyraźne w okienku kontrolnym (c) ? A w T nie ma nic?
dodano: 17:40 2015-08-09 przez: ~Tigana (5.134.*.*)
Dziewczyny jak test jest robiony zgodnie z instrukcją to rzadko wychodzi błędny wynik. Ja jak tylko zobaczyłam na ovufriend.pl., że przyszedł czas na testowanie- pobiegłam do apteki i wyszły dwie piękne kreski
Zamów darmowy newsletter