Endometrioza – przyczyny choroby [TEORIE, MOŻLIWE POWODY]

depresja, emocje, smutek fot. Adobe Stock
Przyczyna endometriozy jest nieznana. Jest to choroba hormonalno-immunologiczna, atakującą dziewczynki oraz kobiety w wieku rozrodczym. Zapoznaj się z teoriami o jej pochodzeniu.
/ 02.11.2018 10:54
depresja, emocje, smutek fot. Adobe Stock

Przyczyna endometriozy jest nieznana, lecz wysuniętych zostało kilka teorii na ten temat. Endometrioza jest zagadkową chorobą hormonalno-immunologiczną, atakującą dziewczynki oraz kobiety w wieku rozrodczym. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „endometrium”, oznaczającego śluzówkę macicy. Tkanka ta, wyściełająca jamę macicy, narasta się i złuszcza co miesiąc w czasie cyklu miesiączkowego.

Przy endometriozie, komórki tej tkanki narastają poza macicą w różnych częściach ciała. W miejscach poza macicą tkanka śluzówki rozwija się w tzw. „narośl”, „guzy”, „wszczepy”. Narośle śluzówki macicy umiejscawiają się najczęściej w jamie brzusznej – obejmując jajniki, jajowody, wiązadła podtrzymujące macicę, przestrzeń pomiędzy pochwą a odbytnicą, zewnętrzną część macicy oraz otrzewną miednicy.

Czasami narośl można znaleźć w bliznach pooperacyjnych jamy brzusznej, na jelitach, w odbytnicy, na pęcherzu, w pochwie, na szyjce macicy oraz na sromie (tj. na zewnątrz narządów rozrodczych). Narosty śluzówki macicy znajdywano również poza jamą brzuszną: w płucach, na ramieniu, udzie i innych miejscach, lecz są to rzadkie przypadki. 

Czy jesteś zagrożona endometriozą? [TEST]

Teorie na temat przyczyn endometriozy

Teoria zahamowanej menstruacji lub migracji jajowodowej zakłada, że podczas miesiączki część złuszczonych komórek śluzówki macicy przechodzi przez jajowody, zagnieżdża się w jamie brzusznej i rozrasta. Niektórzy eksperci uważają, że u wszystkich kobiet dochodzi do zatrzymania części komórek miesiączkowych i tylko problemy z systemem odpornościowym i/lub problemy hormonalne pozwalają tym komórkom się zagnieździć i rozrastać w organizmach kobiet, które zapadają na endometriozę.

Inna teoria sugeruje, że tkanki śluzówki macicy przenoszone są z macicy do innych części ciała poprzez system limfatyczny lub krwionośny.

Teoria genetyczna twierdzi, że niektóre rodziny mają predyspozycje do endometriozy. Kolejna teoria zakłada, że pozostałości tkankę embrionalnych, mogą rozwinąć się w endometriozę lub że niektóre komórki dojrzałe, w określonych sprzyjających warunkach zachowują zdolności do przemiany w komórki endometriozy.

Wszczepienie operacyjne uznawane jest także za kolejną przyczynę endometriozy w przypadkach, gdy endometrioza została znaleziona w pooperacyjnych bliznach w jamie brzusznej, chociaż znaleziono ją także w takich bliznach, gdy bezpośrednie, przypadkowe wszczepienie wydaje się niemożliwe.

Czytaj też: 
Jakie są objawy endometriozy?
Jak leczyć endometriozę? 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA