Kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta u ginekologa?

Najlepszy czas na pierwszą wizytę u ginekologa to 16. lub 17. rok życia. Na takim spotkaniu młoda kobieta może porozmawiać z ekspertem na temat swojego zdrowia, fizjologii i antykoncepcji. W jakim wieku Polki wybierają się na pierwszą wizytę u ginekologa?
/ 05.06.2014 09:58

ginekolog

fot. Fotolia

W jakim wieku i po co Polki idą po raz pierwszy do ginekologa?

Raport „Współczesna Seksualność i Nowoczesna Antykoncepcja Polaków 2014” zrealizowany w marcu 2014 r. w ramach kampanii edukacyjnej o antykoncepcji „Wakacje na okrągło” dostarcza informacji o tym, w jakim wieku i z jakiego powodu Polki udają się po raz pierwszy do ginekologa.

Wyniki pokazują, że 16% badanych wybiera się na swoją pierwszą wizytę w wieku między 11. a 15. rokiem życia, najwięcej, bo 48% kobiet, decyduje się na ten krok w wieku 16–19 lat, ale aż 21% respondentek zdecydowało się odwiedzić gabinet ginekologiczny dopiero po 20. roku życia.

Pierwsza wizyta po 20. roku życia to zdecydowanie za późno. Nawet jeśli kobieta jeszcze nie miała żadnych dolegliwości, nie współżyje i nie potrzebowała antykoncepcji, powinna ten pierwszy raz u ginekologa mieć już za sobą w wieku 17-18 lat. Im szybciej młoda kobieta pójdzie do ginekologa, tym większa szansa, że będzie systematycznie dbać o swoje sprawy intymne – komentuje dr Grzegorz Południewski, ginekolog położnik. – Kobiety nie muszą wiedzieć, że niektóre dolegliwości można leczyć i mogą one mieć duże znaczenie dla jej przyszłego zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego. Pierwsza wizyta może także polegać na rozmowie z ekspertem, uzyskaniu odpowiedzi na pytania o fizjologię, o badania, o antykoncepcję, szczególnie nowoczesne metody tj. pierścień dopochwowy, plaster czy implant, o których ginekolodzy mają największą i najbardziej aktualną wiedzę.

Według badania przeprowadzonego w ramach Raportu 28% badanych kobiet udało się po raz pierwszy do lekarza, ponieważ uznały, że nastał już na to czas. Celem pierwszej wizyty dla 13% respondentek był dobór odpowiedniej antykoncepcji, dla 11% pierwsza wizyta poprzedzała rozpoczęcie współżycia seksualnego, dla 10% powodem były bolesne miesiączki, a dla kolejnych 10% inne problemy zdrowotne. Tylko 6% odwiedziło po raz pierwszy gabinet lekarza z powodu stanów zapalnych, 5% przypuszczając, że są w ciąży, a 3% z powodu braku krwawienia miesiączkowego.

Zobacz też: Jak wybrać odpowiedni probiotyk ginekologiczny?

Antykoncepcja – zapytaj o nią ginekologa

Jednym z ważniejszych powodów pierwszej wizyty u ginekologa jest dobranie antykoncepcji. Autorzy Raportu podkreślają, że to właśnie lekarz ginekolog jest najbardziej rzetelnym źródłem wiedzy na ten temat i to u niego warto szukać odpowiedzi na wszelkie pytania.

Badania przeprowadzone w 2013 roku wśród kobiet 18-35 lat (badanie „Współczesne kobiety a antykoncepcja” zrealizowane techniką CAWI przez MillwardBrown SA w dniach 24-29 lipca 2013 oraz 18-20 grudnia 2013 r. w ramach kampanii „Wakacje na okrągło”; próba reprezentatywna dla populacji kobiet internautek w wieku 18-35 lat mieszkających w miastach) pokazały, że dla 69% rozmowa z lekarzem jest głównym źródłem wiedzy o antykoncepcji, na drugim miejscu znalazły się strony internetowe (57%), a 40% respondentek przyznało, że wymienia się informacjami z koleżankami, a 38% wchodzi na fora internetowe. Natomiast wywiady grupowe przeprowadzone w badaniu w 2014 roku (badania jakościowe obejmujące 6 zorganizowanych wywiadów grupowych – 60 osób –  przeprowadzono  w lutym 2014 w ramach badania „Młodzi a seks i antykoncepcja”, w którym przeprowadzono także ankietę ilościową, zrealizowaną techniką CAWI w serwisie Facebook, n=1842, kobiety i mężczyzn w wielu 18-28 lat, projekt badawczy przeprowadzono w ramach kampanii „Wakacje na okrągło”) całkowicie odwróciły tę kolejność. Okazało się, że dla młodych kobiet głównym źródłem wiedzy o antykoncepcji jest internet. Dopiero w dalszej kolejności dziewczyny wskazują znajome kobiety, a potem ginekologa.

 – W internecie istnieje wiele nierzetelnych źródeł i trzeba uważnie je weryfikować. Wiedza przekazywana przez rówieśników też niesie zagrożenia – podkreśla dr Południewski. – Na pewno warto sprawdzać ogólne informacje na stronach, na których informacje o antykoncepcji potwierdzają autorytety medyczne. Natomiast to lekarz indywidualnie pomaga dobrać właściwą dla kobiety metodę.

Południewski

fot. dr G. Południewski

Zobacz też: Cytologia ginekologiczna LBC - jak wygląda badanie?

Źródło: materiały prasowe Comunicat/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA