Jak rozpoznać zespół policystycznych jajników?

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa może przywrócić oddech i krążenie u poszkodowanego
Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest najczęściej spotykaną chorobą wśród kobiet w wieku rozrodczym. U jej podłoża zwykle leżą zaburzenia hormonalne. Jej objawy bardzo często są widoczne już na pierwszy rzut oka – jest to przede wszystkim nadmierne owłosienie typu męskiego oraz otyłość brzuszna. Tym czego nie widać, a co stanowi poważny problem dla kobiet starających się o dziecko, jest między innymi ograniczenie płodności.
/ 25.10.2010 11:09
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa może przywrócić oddech i krążenie u poszkodowanego

PCOS a zaburzenia miesiączkowania

Zespół policystycznych jajników może manifestować się różnego typu zaburzeniami miesiączkowania. Diagnoza choroby bywa stawiana u młodych kobiet, u których pierwsza miesiączka pojawiła się znacznie później niż u ich rówieśniczek. Bardzo rzadko PCOS odpowiada za pierwotny brak miesiączki (jest przyczyną jedynie 3 – 5% tego typu przypadków).

U około 50 - 90% pacjentek (dane różnią się w zależności od źródła) występują natomiast zaburzenia miesiączkowania polegające na rzadkim i nieregularnym występowaniu krwawień (odstępy pomiędzy nimi wynoszą zwykle ponad 35 dni). Co ważne – podczas cykli miesiączkowych kobiet z zespołem policystycznych jajników nie występuje zazwyczaj  owulacja (są to tzw. cykle bezowulacyjne).

PCOS a starania o dziecko

Bardzo częstą przyczyną zgłoszenia się do lekarza kobiety, u której później zostanie rozpoznane PCOS, są trudności z zajściem w ciążę. W zależności od nasilenia zaburzeń hormonalnych, płodność może być ograniczona w różnym stopniu – aż do całkowitej niepłodności włącznie.

Polecamy:  Homoseksualizm - fakty i mity

PCOS a nadmiar androgenów

Nadmiar androgenów (czyli męskich hormonów płciowych) jest jedną z najważniejszych patologii występujących w zespole policystycznych jajników. Zmiany w ciele kobiety, które mogą dokonywać się pod ich wpływem:

  • pojawienie się owłosienia w miejscach typowych dla mężczyzn, co określane jest mianem „hirsutyzmu”. Miejscami tymi są m.in. górna warga, podbródek, okolice brodawek sutkowych, wewnętrzne powierzchnie ud, mostek, pośladki, barki.
  • rozwój zmian trądzikowych na skórze,
  • łysienie o typie męskim (powstają charakterystyczne „zakola”, włosy wypadają także na szczycie głowy),
  • zmiana typowego rozkładu tkanki tłuszczowej – odkłada się ona przede wszystkim na brzuchu (czyli w miejscu typowym dla mężczyzn),
  • przerost łechtaczki,
  • obniżenie barwy głosu.

Polecamy: Magiczne smaki: bazylia i oregano

PCOS a nieprawidłowa masa ciała

Problem nadwagi i otyłości dotyczy ponad połowy kobiet z zespołem policystycznych jajników. Tak jak już wspomniano – tkanka tłuszczowa gromadzi się głównie na brzuchu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA