Jak działa dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna?

Jak działa dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna?
Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Obecność dwóch rodzajów hormonów w tabletce uniemożliwia wystąpienie jajeczkowania, daje więc pewność, że nie dojdzie do zapłodnienia. Co może osłabić ich działanie?
/ 07.06.2010 14:38
Jak działa dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna?

Czym jest dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna?

Dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna składa się z dwóch hormonów: estrogenu i progestagenu. Wyróżniamy trzy rodzaje takich tabletek:

  • Tabletka jednofazowa – wszystkie tabletki mają ten sam skład.
  • Tabletka dwufazowa – w opakowaniu są dwa rodzaje tabletek o różniej dawce hormonów.
  • Tabletka trójfazowa – w opakowaniu znajdujemy trzy rodzaje tabletek o różnej dawce hormonów.

Najczęściej używane są tabletki jednofazowe, są one też najlepiej tolerowane przez kobiety.

Polecamy: Krwawienia między miesiączkami

Sposób działania

Hormony zawarte w tabletce antykoncepcyjnej hamują wzrost komórki jajowej w jajniku i uniemożliwiają owulację. Ponadto zagęszczają śluz szyjkowy tak, aby plemniki nie mogły się przez niego przedostać do wnętrza macicy i jajowodu.

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych powinno się zaczynać pierwszego dnia cyklu miesięcznego. Tabletka jest następnie przyjmowana przez 21 dni, po czym następuje siedmiodniowa przerwa, w której występuje tzw. krwawienie z odstawienia. Jest ono zwykle krótsze i bardziej skąpe od normalnej miesiączki. Krwawienie może nie występować po wzięciu pierwszego opakowania i nie jest to powód do niepokoju.

Obecnie coraz częściej spotyka się opakowania po 28 tabletek. Nie oznacza to jednak, że wszystkie tabletki zawierają hormony. 7 ostatnich tabletek nie ma żadnego działania, są „puste”, więc w czasie ich brania powinno wystąpić krwawienie. Taki system przyjmowania tabletek jest znacznym uproszczeniem dla kobiety, musi ona jednak uważać, aby nie pomylić się i nie zażyć „pustych” tabletek na początku cyklu.

Co może osłabić działanie tabletek?

Wiele powszechnie stosowanych leków zmniejsza skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Są to: 

  • Antybiotyki – tetracykliny, penicyliny, cefalosporyny, ryfampicyny – informację, z której grupy pochodzi dany antybiotyk możesz znaleźć na ulotce albo zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.
  • Niektóre leki przeciwpadaczkowe.
  • Preparaty ziołowe na bazie ziela dziurawca.
  • Gryzeofulwina – stosowana w infekcjach grzybiczych.
  • Duże dawki paracetamolu.

Podczas przyjmowania leków, które mogą osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych, powinno się stosować dodatkowe zabezpieczenie np. prezerwatywę. Jeśli nie jesteś pewna, czy dany lek nie zmniejsza skuteczności tabletek, zapytaj swojego lekarza.

Polecamy też: Co to jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)?

Redakcja poleca

REKLAMA