Co to jest ciąża obumarła?

Dyspareunia objawia się bólem podczas stosunku seksualnego
Jaka jest różnica między poronieniem a ciążą obumarłą? Poronienie oznacza ukończenie ciąży przed 22. tygodniem jej trwania i jest niezależne od kobiety. Ciąża obumarła jest jedną z forma poronienia.
/ 02.06.2018 17:49
Dyspareunia objawia się bólem podczas stosunku seksualnego

W przypadku poronienia płód obumiera w jamie macicy lub podczas wydalania z jej jamy. Krwawienie lub ból mogą występować, ale objawy mogą też być niespecyficzne. Leczenie polega na oczyszczeniu jamy macicy i opiece nad kobietą.

Czym różni się ciąża obumarła od poronienia?

Ciąża obumarła natomiast jest obumarciem zarodka w łonie kobiety, który nie został z niej wydalony. W nomenklaturze medycznej nazywa się także missed abortion. Kobieta nie może rozpoznać tego stanu, jeśli zarodek jest mały - w przypadku większej ciąży przestaje czuć ruchy płodu oraz powiększanie obwodu brzucha. Krwawienie i ból oraz rozwieranie ujścia zewnętrznego szyjki macicy mogą tego stanu nie dotyczyć. Rozpoznanie ustala się na podstawie co najmniej dwóch badań usg wykluczających obecność tętna płodu oraz badaniu poziomu hormonów ciążowych.

Leczenie ciąży obumarłej

Leczenie polega przede wszystkim na opróżnieniu w jak najszybszym czasie jamy macicy. Podaje się leki, a pozostałości usuwa się zabiegowo. Jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym. W przypadku dużej ciąży wywołuje się poród lub proponuje rozwiązanie cięciem cesarskim. Obawa dotyczy powikłań, które mogą się rozwinąć - głównie natury hematologicznej.

Bolesna strata

Obumarcie ciąży dla kobiety jest zjawiskiem bardzo trudnym ze strony psychologicznej. Otóż nie zdając sobie sprawy, że straciła dziecko, nosiła je w łonie jeszcze przez wiele dni. Każdego dnia myślała o nim mimo, że jego już nie było. Pojawiają się pytania czy mogła coś zrobić, żeby tak się nie stało. W takich przypadkach najlepiej jest szukać wsparcia wśród bliskich, grup pomocy czy psychologów.

Zobacz także:
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu
Przyczyny poronienia

Polecamy serwis Psychologia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA