Zalogowany jako: .   Wyloguj się
  Strona 2 z 3  

Choroby układu moczowego – kiedy leczyć?

Kiedy rozpocząć leczenie? Do jakiego lekarza należy się udać z chorobą dróg moczowych oraz narządów płciowych? Kiedy wzrasta ryzyko zachorowania na choroby układu moczowego i narządów płciowych? Jakie są główne przyczyny nietrzymania moczu? Jak można leczyć choroby nerek?

Kim jest lekarz urolog?

Urolog to lekarz, który podobnie, jak w przypadku kobiet ginekolog, zajmuje się problemami układu płciowego. Należy zgłosić się do niego w razie wszelkich zaburzeń w funkcjonowaniu układu moczowo-płciowego, a także wad, zapaleń, kamicy lub nowotworów tego układu. "Warto pokonać nieuzasadniony lęk czy wstyd i umówić się na konsultację. Często bowiem schorzenia, które bywają nieprzyjemne lub uciążliwe można szybko wyleczyć" – mówi lek. med. Artur Kułakowski, specjalista urolog.

Dlaczego nie trzeba się wstydzić?

Problemy związane z układem płciowo-moczowym nie dotyczą tylko mężczyzn, w dużo większym stopniu z tego powodu cierpią kobiety. Wśród pań bardzo przykrą i uciążliwą dolegliwością jest nietrzymanie moczu. To schorzenie ograniczające normalną aktywność życiową kobiety i wykluczające ją z wielu działań zawodowych i rodzinnych. W Polsce zmaga się z nim aż 3 miliony osób. Na świecie schorzenie to dotyczy co siódmej kobiety powyżej 20. roku życia. Ryzyko jego wystąpienia wzrasta z wiekiem, dlatego cierpi na nie aż 30 – 35 procent pacjentek po 45. roku życia.

Jakie są główne przyczyny nietrzymania moczu?

Wśród głównych przyczyn nietrzymania moczu na pierwszym miejscu lekarze wymieniają osłabienie mięśni dna miednicy, menopauzę oraz przebyte infekcje i choroby. "Nie ma powodu cierpieć w milczeniu, trzeba podzielić się swoim problemem z lekarzem. Nietrzymanie moczu trzeba leczyć! Dlatego jak tylko zaobserwujemy pierwsze objawy, powinniśmy wybrać się do specjalisty – ginekologa, który zajmuje się uroginekologią" – mówi dr n. med. Mariola Sosnowska ginekolog położnik z poznańskiego szpitala i przychodni Med Polonia.

Zobacz też: Ginekolog?! Nie pójdę! Boję się!


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter