Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 3  

Choroby układu moczowego – kiedy leczyć?

Kiedy rozpocząć leczenie? Do jakiego lekarza należy się udać z chorobą dróg moczowych oraz narządów płciowych? Kiedy wzrasta ryzyko zachorowania na choroby układu moczowego i narządów płciowych? Jakie są główne przyczyny nietrzymania moczu? Jak można leczyć choroby nerek?

Choroby układu moczowego/ fot. Fotolia

Choroby układu moczowego/ fot. Fotolia

Dlaczego należy badać układ moczowy?

Dolegliwości związane ze schorzeniami układu moczowo-płciowego i ich leczenie zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn budzą często wstyd i zakłopotanie. Dlatego pacjenci najpierw próbują wyleczyć je na własną rękę, a dopiero po jakimś czasie zgłaszają się do specjalisty. To duży błąd, bo wcześnie wykryta choroba i prawidłowa diagnoza często pozwalają na zastosowanie nieinwazyjnej kuracji i szybki powrót do zdrowia.

Poproś o pomoc lekarza      

Nietrzymanie moczu, problemy z prostatą, nieprawidłowe funkcjonowanie dolnego odcinka dróg moczowych czy narządów płciowych – to problemy, o których nie lubimy rozmawiać. Ukrywamy je często nawet przed lekarzem. Jednak takie dolegliwości to nie powód do zażenowania – przekonują specjaliści. Współczesna medycyna potrafi szybko poradzić sobie z większością z nich. Dlatego nie wstydź się poprosić o pomoc lekarza.

Kiedy należy się udać do ginekologa bądź urologa?

Układ płciowy kobiety jest skomplikowany i narażony na różnego rodzaju choroby bardziej niż jego męski odpowiednik. Dlatego kobiety znacznie częściej niż mężczyźni, odwiedzają specjalistę i wykonują profilaktyczne badania. Nie oznacza to jednak, że mężczyźni zwolnieni są z tego obowiązku.

"Kobiety powinny udać się na pierwszą wizytę do ginekologa w wieku 17-18 lat. Natomiast każdy mężczyzna, o ile nie zauważy u siebie wcześniej żadnych niepokojących objawów, powinien wybrać się do urologa koniecznie po 45. roku życia, w celu wykonania badań profilaktycznych prostaty, czyli badania ultrasonograficznego (USG), badania rektalnego oraz badania krwi PSA w kierunku oceny ryzyka zachorowania na raka prostaty" – mówi lek. med. Artur Kułakowski, specjalista urolog z poznańskiego szpitala Med Polonia.

Zobacz też: Problemy z nietrzymaniem moczu - gdzie po pomoc?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Przepis Beaty Pawlikowskiej: koktajl z awokado, melona i pomarańczy

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter