Stosunek przerywany

Stosunek przerywany
Stosunek przerywany jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych metod antykoncepcji. Wielu lekarzy uważa go wręcz za metodę zupełnie nieskuteczną, podczas gdy setki par stosuje go z powodzeniem przez wiele lat.
/ 07.06.2010 16:23
Stosunek przerywany

Stosunek przerywany polega na wycofaniu członka z pochwy chwilę przed wytryskiem. Uniemożliwia to dostanie się plemników do narządów rodnych kobiety, co zapobiega zapłodnieniu. Metoda ta wymaga od partnera doskonałej znajomości własnych reakcji, a od partnerki całkowitego zaufania mężczyźnie.

Czy ta metoda jest skuteczna?

Skuteczność stosunku przerywanego w porównaniu z innymi metodami antykoncepcji jest bardzo niska. Wskaźnik Pearla dla tej metody waha się od 15 do 28, co oznacza wystąpienie 15-28 niepożądanych ciąż u 100 par stosujących stosunek przerywany w ciągu jednego roku.

Polecamy: Metoda objawowo - termiczna

Wady

  • Skuteczność w dużej mierze zależy od refleksu partnera – mężczyzna musi dokładnie wyczuć moment, w którym zbliża się wytrysk i szybko usunąć prącie z pochwy. Nie jest to wcale łatwe, orgazm przecież wiąże się z całkowitą utratą kontroli nas własnym ciałem. Często więc zdarzają się sytuacje, w których partner nie zdąża w porę się wycofać i nasienie trafia do pochwy.
  • U niektórych mężczyzn w wydzielinie, która wydostaje się z cewki podczas stosunku mogą pojawić się zdolne do zapłodnienia plemniki. W takim wypadku, nawet jeśli partner osiągnął orgazm już poza pochwą kobiety, może dojść do zapłodnienia.
  • Metoda ta nie nadaje się dla mężczyzn nerwowych i pobudliwych. Konieczność ciągłej kontroli może u nich prowadzić do nerwic płciowych, a na ich tle nawet do impotencji.
  • Może powodować zmniejszenie przyjemności odczuwanej przez kobietę. Partnerka, która podczas stosunku przerywanego nie umie zaufać mężczyźnie i boi się, że nie zdąży on w porę wycofać członka z pochwy, często pozostaje w ciągłym napięciu i nie może osiągnąć orgazmu.
  • Stosunek przerywany uniemożliwia partnerom jednoczesne szczytowanie.
  • Nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Zalety

  • Stosunek przerywany jest najtańszą metodą antykoncepcyjną.
  • Nie wymaga wizyty u lekarza ani kupna dodatkowych środków w aptece.

Przewaga wad nad zaletami powoduje, że lekarze odradzają stosowania stosunku przerywanego jako metody antykoncepcji. Nadaje się on jedynie dla partnerów pewnych swoich reakcji oraz, ze względu na niską skuteczność, dla tych par, które dopuszczają do siebie ewentualną możliwość poczęcia dziecka. Połączenie go z inną metodą antykoncepcji np. globulką dopochwową lub prezerwatywą daje stuprocentową pewność ochrony przed niechcianą ciążą.

Czytaj też: Fazy cyklu miesiączkowego - które dni są płodne?

Redakcja poleca

REKLAMA