Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Alarmujące objawy - kiedy konieczna jest operacja torbieli jajnika? [video]

Czasami zdarza się, na szczęście rzadko, że dotychczas niegroźna i zupełnie bezobjawowa torbiel jajnika staje się przyczyną poważnych problemów. Bywa i tak, że dopiero wystąpienie burzliwych symptomów jest pierwszym przejawem obecności torbieli jajnika. Jakie alarmujące objawy powinny nas zaniepokoić i skłonić do jak najszybszej konsultacji z lekarzem?

Dolegliwości bólowe

Szybkiej interwencji lekarskiej wymaga przede wszystkim sytuacja, w której dochodzi do skrętu torbieli jajnika, czemu towarzyszy nagły silny ból w dole brzucha, nudności i wymioty, omdlenia, uczucie niepokoju oraz szybko pogarszające się samopoczucie. Dolegliwości bólowe najczęściej mają ostry, kolkowy charakter.

Objawy te nie są charakterystyczne wyłącznie dla skrętu torbieli – podobne dolegliwości spotyka się przy pęknięciu torbieli, a także w przypadku ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia przydatków lub pękniętej ciąży pozamacicznej. Dlatego ważne jest jak najdokładniejsze opisanie lekarzowi charakteru, okoliczności i czasu wystąpienia symptomów.

Jeżeli doszło do skrętu torbieli, oznacza to, że zaciśnięte zostały naczynia krwionośne doprowadzające krew do jajnika. W takim przypadku konieczna jest pilna operacja i usunięcie torbieli w celu zapobiegnięcia martwicy jajnika.

Czytaj też: Co to jest torbiel jajnika i jakie są jej przyczyny?

Pęknięcie torbieli

Pęknięcie torbieli zazwyczaj przebiega nieco łagodniej, jednak może być również bardzo poważnym problemem.

Do pęknięcia torbieli może dojść samoistnie lub podczas urazu, a nawet podczas badania ginekologicznego. W zależności od rodzaju i wielkości torbieli objawy mogą być ledwie zauważalne, pod postacią lekkiego pobolewania w podbrzuszu – jak w przypadku małych cyst czynnościowych, lub mogą narastać stopniowo i, prowadząc do wstrząsu, stanowić nawet zagrożenie życia.

Wylanie się zawartości torbieli do jamy brzusznej powoduje podrażnienie otrzewnej i w konsekwencji silny ból, nudności i wymioty. Gdy pęknięciu ulega torbiel endometrialna grozi to rozprzestrzenieniem się choroby i wszczepieniem „wysepek” błony śluzowej macicy do innych narządów. Z kolei po pęknięciu torbieli zapalnej, z ropną zawartością, dochodzi do rozsiewu infekcji na całą jamę brzuszną.

Przy pęknięciu torbieli jajnika sposób postępowania jest uzależniony od jej rodzaju, zawartości i nasilenia występujących objawów. Jeśli są one niewielkie, a torbiel miała charakter czynnościowy, nie ma konieczności przeprowadzania operacji. Potrzeba taka może zaistnieć w przypadku, gdy dojdzie do uszkodzenia jajnika lub występuje silne krwawienie.

Czytaj też: Jak zwalczyć nawracające torbiele jajników?

Inne okoliczności

Operacja staje się konieczna nie tylko, gdy pojawią się nagłe, ostre objawy i komplikacje związane z obecnością cysty. O chirurgicznym usunięciu torbieli należy również pomyśleć, gdy z powodu swoich rozmiarów zaczyna ona uciskać narządy sąsiednie – pęcherz moczowy i jelita. Pacjentki, u których zdiagnozowano obecność torbieli powinny zatem zwracać uwagę, czy nie zwiększa się u nich częstość parcia i oddawania moczu, oraz czy nie występują bóle przy wypróżnianiu.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 34
dodano: 23:33 2016-01-15 przez: ~Hazi (94.254.*.*)
Radze isc do ginekologa od razu gdy zaczyna bolec brzuch. Ja to zlekcewazylam. A potem wszystko dzialo sie bardzo szybko. torbiel lewego jajnika pekla. rozlala sie do otrzewnej. uwierzcie mi, nie fajnie sie patrzy, po przebudzeniu z narkozy - widzisz wychodzaca ci z brzucha rure grubosci kciuka, tzw drenaz by oczyscic brzuch z rozlanego torbiela i soli fizjologicznej. czym szybciej zareagujesz, tym wieksze szanse na mniej inwazyjna operacje i mniej dotkliwcze bole. Na dodatek,.musisz sobie zdac sprawe z tego, ze na prawde mozesz umrzec. mi to lekarz powiedzial dopiero na 3-4 dzien pobytu w szpitalu. Badaj sie i stosuj do zalecen lekarza. on w koncu jest specjalista. Powodzenia zycze!
dodano: 10:31 2016-01-11 przez: ~pati (37.47.*.*)
Tydzień temu ginekolok wykrył u mnie torbiela na lewym jajniku który ma 5,5 cm .. 29 BD miała operacje bardzo się boje a man dopiero 22 lata ..
dodano: 11:41 2016-01-05 przez: ~gość (83.25.*.*)
Ja mam 30 lat nie nraczej doradzała bym znieważenie sobie tej sytuacji gdyż można nabawic się czegoś gorszego jak torbiel jesteś jeszcze młoda i całe życie przed tobą 14sto latko i zacznij leczyć to jak najszybciej daje ci dobra radę ja mam 2dzieci a ty możesz nie mieć ich wogule więc posłuchaj starszych i weź się za siebie pozdrawiam
Zamów darmowy newsletter