9 i 10 tydzień ciąży

Poród to emocjonujące przeżycie. Jak się do niego przygotować? /fot.Shutterstock
To ostatnie 2 tygodnie okresu zarodkowego. Do końca 10 tygodnia ciąży zakończy się rozwój wszystkich najważniejszych dla życia narządów dzidziusia. Jeżeli ten proces nie zostanie zakłócony przez różnego rodzaju czynniki, najprawdopodobniej ciąża przebiegnie prawidłowo, a dziecko urodzi się zdrowe.
Poród to emocjonujące przeżycie. Jak się do niego przygotować? /fot.Shutterstock

Rozwój zarodka

Ciało dziecka staje się bardziej owalne. Chociaż głowa nadal stanowi większą część ciała zarodka, tułów widocznie wydłuża się i prostuje. W kończynach zachodzą bardzo istotne zmiany. Po pierwsze ręce i nogi wydłużają się i z boków tułowia przemieszczają przyśrodkowo. Teraz ręce dziecko trzyma na brzuchu. Ponadto kończyny obracają się o 90 stopni. Tak powstają łokcie i kolana. Ponadto w obrębie dłoni palce zaczynają się powoli od siebie oddzielać. Stopy nadal są zrośnięte ale mają już zawiązki palców. Pod koniec 10 tygodnia ciąży rozpoczyna się też proces kostnienia szkieletu. Wtedy też nareszcie zanika ogon. W okresie płodowym będzie on już zupełnie niezauważalny.

Na ciele dziecka można zaobserwować coraz więcej szczegółów. Na klatce piersiowej pojawiają się brodawki sutkowe. Rysy twarzy są coraz wyraźniejsze. Głowa staje się bardziej owalna. Zaznacza się też część szyjna. Powieki już są w pełni wykształcone i całkowicie przykrywają oczy. Małżowiny uszne, choć jeszcze nisko osadzone, są już dobrze rozwinięte. Nos oraz usta wyraźnie przypominają części twarzy jakie widzimy na co dzień. Podniebienie jeszcze się nie zrosło, ale niedługo to nastąpi. Ponieważ w języku wykształciły się brodawki, dziecko powoli zaczyna odczuwać różne smaki.

Polecamy: Niedokrwistość w czasie ciąży - jak sobie z nią poradzić?

Pięć pęcherzyków mózgowych do tego czasu znacznie się rozwinęło. Ponadto mózg zatracił swój liniowy kształt. Poprzez dwa zagięcia w obrębie śródmózgowia oraz pomiędzy tyłomózgowiem i rdzeniem przedłużonym poszczególne części znacznie zbliżyły się do siebie. Nareszcie widać też półkule mózgowe. Jeszcze nie dominują nad resztą mózgowia, ale sukcesywnie się powiększają.

W jelicie zachodzą duże zmiany. Dolna część przewodu pokarmowego oddziela się od układu moczowo-płciowego i powstaje odbyt. Natomiast jelito grube zaczyna się fałdować. Jelito środkowe, znajdujące się od tygodnia w sznurze pępowinowym dokonuje ważnego zwrotu.

Chłopiec czy dziewczynka?

Układ moczowy i płciowy są jeszcze połączone. Jednak już teraz w nerce wyodrębniają się drogi odprowadzające mocz. U chłopców pierwotna gonada, czyli narządy płciowe wewnętrzne, identyczne u obu płci, zaczyna różnicować się w jądro. U dziewczynek ten proces postępuje wolniej i zaczyna się dopiero w 12 tygodniu.

W 10 tygodniu ciąży pojawiają się zawiązki zewnętrznych narządów płciowych. Nie są jednak na tyle zróżnicowane aby można było odróżnić chłopca od dziewczynki.

Pod koniec okresu zarodkowego dziecko mierzy około 4 cm i waży prawie 5 gramów. Co prawda głowa nadal stanowi połowę jego wielkości, ale przypomina już miniaturowego dzidziusia.

Czytaj też: Czy można uprawiać seks w ciąży?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA